ЕКСПЕРТНЕ ЗАКЛЮЧЕННЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВАРТОСТІ ТОВАРУ


Митна вартість товарів імпорту – це база для оподаткування, через що навіть саме незначне завищення її органами митниці автоматично тягне за собою збільшення суми податків. Ці податки суб’єкт підприємницької діяльності платить до бюджету.

З урахуванням цього підприємці, що займаються імпортом товарів з метою їх вільної реалізації і використання на території України, зобов’язані ретельно підходити до надання і підготовки документів у відповідні митні органи при реалізації очищення товару на митниці.

Що з себе представляє митна вартість

У статті 259 Митного кодексу України в редакції Закону України від 22.12.05 р. № 3269 – IV (далі – ТЧУ) митну вартість встановлюється, як ціна переміщуваних через митний кордон товарів України, яка вже була сплачена або ще тільки підлягає сплаті. Розраховується вона відповідно до основних положень ТЧУ.

Методи встановлення митної вартості продукції і товарів, які переміщаються через митницю і кордон України. Умови їх застосування встановлені в десятому Розділі цього Кодексу.

Порядок декларування і умови митної вартості проходять твердження відповідно допостанови КМУ від 20.12.06 р. № 1766 (Порядок № 1766), а правила декларування митної вартості (ДТС) відповідно до наказу ГТСУ від 02.12.03 р. № 828.

Роблячи митні процедури товару, що відносно імпортується, декларант, підприємство або брокер подає у відповідний митний орган за місцем фактичної реєстрації або в інше митне відділення за наявності листа-відкріплення, а також митної декларації на вантаж (ГТД). При цьому робиться подання пакету документів по супроводу товару, необхідних для реалізації митного контролю і проведення митного товарного оформлення. Список вказаних документів підтверджений постановою Кабміну від 01.02.06 р. № 80.

Для митного оформлення продукції або товарів робиться також і подання ДТС, в якому має бути вказана митна ціна товару і спосіб її визначення. Виключення – це випадки, при яких не обов’язково подавати ДТС, а її подання залишається на розсуд декларанта. Вони вказані в п. 4 Близько № 1766.

Сюди відносяться такі випадки:

 • переміщення партії товару через кордон України, вартість якої не перевищує еквівалент суми в 5 тис. євро;
 • подання заяви товару або продукції в митний режим в Україні;
 • заява у будь-який інший режим, із-за якого товари не підлягають оподаткуванню. Сюди відноситься транзит і тимчасове ввезення – вивезення до 1 року;
 • оформлення товарів на митниці, які за законодавством потрапляють під обкладення тільки митними зборами;
 • ввезення згідно з одним контрактом або договором від одного експортера, посилача, на адресу одного імпортера – одержувача ідентичного товару, по відношенню до якого митним органом вже було прийнято рішення про визначення його (митною) вартості. У разі, якщо така вартість буде незмінною на думку судових органів в узгодженні з вартістю в ДТС, яке може вважатися рішенням органу митниці;
 • корпоративний рух товарів, в якому застосований спрощений режим контролю на митниці і митного оформлення, сюди ж відноситься режим максимального сприяння, перелік таких організацій визначає ГТСУ в спеціальних наказах.

Митна вартість товарів, які імпортуються на територію України, встановлюється такими методами:

 • митна ціна продукції або товару згідно з ціною договору товарів (операційна вартість), що імпортуються;
 • митна вартість продукції або товару згідно з ціною за договором ідентичних товарів;
 • митна ціна товару за вартістю договору в порівнянні з подібними, аналогічними товарами;
 • митна ціна товару на підставі вирахування вартості;
 • митна товарна вартість на основі додавання ціни (обчислювана вартість);
 • митна ціна на резервний товар.

Головним тут являється метод встановлення митної ціни товарів за вартістю договору стосовно товарів (вартість операції), що імпортуються. У разі, якщо митна ціна не буде визначена першим з методів, може бути задіяна процедура консультацій між митними органами і декларантом за погодженням підстав для встановлення митної ціни товарів іншими методами.

В процесі цих консультацій між митницею і декларантом може відбуватися обмін інформацією при дотриманні конфіденційності.

У разі безуспішності процедури послідовно застосовують наступний метод визначення митної ціни.

Усі процедури виконуються відповідно до пунктів Закону України “Про оцінку майна, майнових прав і професійної оцінної діяльності в Україні”, відповідно до національних стандартів і методик і відповідно до інших правових актів і нормативних документів України і міжнародних оцінних стандартів.

Документи, потрібні для оформлення підтвердження митної вартості :
 • усі реєстраційні документи фірми;
 • заповнена заявка;
 • инвойс і контракт, оцінну вартість якого підтверджуємо;
 • повний опис товару;
 • документи на постачання (транспортні документи);
 • розрахунки від постачальників, прайс-листи, комерційна пропозиція на купівлю цього товару;
 • декларація експорту від країни посилача, продавця;
 • доручення, яке висилають після узгодження попередніх параграфів.